Przejdź do treści
Strona główna » Shisha poradnik » Jak rozpalić sziszę?

Jak rozpalić sziszę?

    Rozpalanie sziszy

    Szisza, czyli fajka wodna, to sposób na relaks znany na świecie od kilkuset lat. Jest coraz bardziej popularny wśród mieszkańców Europy i Polski, zwłaszcza w grupie młodych ludzi. Aby wykorzystać potencjał sziszy, trzeba ją w odpowiedni sposób przygotować. Jak rozpalić sziszę w prawidłowy sposób i dlaczego jest to tak ważne?

    Sposób rozpalania sziszy

    Korzystanie z nieprawidłowo rozpalonej sziszy jest niekomfortowe i trudno czerpać z niej przyjemność. Może się to skończyć zadymieniem pomieszczenia i koniecznością wietrzenia mieszkania. Po poprawnym rozpaleniu fajki wodnej można efektywnie wykorzystać zarówno tytoń, jak i węgielki do sziszy. Dzięki temu będzie mogła służyć do uzyskania codziennego relaksu ciała i umysłu, a nawet może być używana w formie aromaterapii. Odpowiedź na pytanie, jak rozpalić sziszę, wymaga podzielenia na kilka ważnych etapów.

    Przygotowanie naczynia sziszy

    Pierwszym krokiem, który pomija wiele osób, jest dokładne umycie sziszy. Należy to robić koniecznie przed każdym użyciem tak, aby wszelkie substancje osiadające w naczyniu podczas transportu lub przechowywania nie wpływały na użytkowanie fajki wodnej. Mogą one oddziaływać zarówno na smak tytoniu, jak i komfort palenia. Dzban należy napełnić wodą w taki sposób, aby rurka włożona do korpusu była zanurzona na około 1-1,5 centymetra. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że zbyt duża ilość wody powoduje utrudnione ciągnięcie dymu. W praktyce dokładna ilość płynu, który będzie trzeba wykorzystać, zależy od rozmiaru fajki oraz kształtu dzbana.

    Montaż fajki wodnej

    Kolejnym etapem jest montaż fajki wodnej, który polega na umieszczeniu korpusu w dzbanie. Trzeba to zrobić dokładnie i zwrócić szczególną uwagę na szczelność, w tym na używane uszczelki. Powinny one przylegać dokładnie do ścianek dzbana. Niektóre uszczelki mogą być nieprecyzyjnie dopasowane i montaż będzie utrudniony. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest namoczenie wodą uszczelki oraz ścianki dzbana w miejscu ich łączenia. Warto też zastanowić się nad użyciem fajki nowej generacji, która jest wyposażona w gwintowane łączenie korpusu, co pozwala uzyskać dużą szczelność bez wysiłku.

    Nabijanie cybucha

    Teraz należy nabić cybuch, czyli rurkowatą część fajki, która łączy główkę z ustnikiem. Należy użyć odpowiedniej ilości tytoniu, aby między nim i brzegiem cybucha pozostało wolne miejsce. W przeciwnym razie może dochodzić do przypalania. Ponadto tytoń nie powinien być ubijany, lecz równo ułożony, aby przez liście mogło swobodnie przenikać powietrze. Będzie to miało bezpośredni wpływ na jakość palenia. Cybuch po nabiciu należy przykryć sitkiem lub dziurkowaną folią, która powinna być dobrze naciągnięta.

    Nakładanie węgla do Sziszy

    W następnej kolejności węgiel należy rozpalić, na przykład, przy użyciu palnika gazowego i nałożyć na cybuch. Można wykorzystać węgle naturalne lub tak zwane samorozpalające węgielki do sziszy, które są również pozyskiwane naturalnie, a następnie nasączane substancjami zwiększającymi palność. Można je rozżarzyć za pomocą zwykłej zapalniczki, jednak mogą wydzielać mocny zapach. Dlatego w tym przypadku rozpalanie warto przeprowadzać przy otwartym oknie w mieszkaniu. Przy korzystaniu z węgli naturalnych nie występuje zapach, który mógłby zakłócić smak sziszy, trzeba wziąć pod uwagę, że rozpalenie trwa nieco dłużej.

    Podłączanie węża Sziszy

    Na koniec wąż należy podłączyć do fajki i sprawdzić szczelność. Teraz można się już kilka razy zaciągnąć do momentu pojawienia się dymu. Węgielki podczas zaciągania powinny rozpalać się coraz bardziej i po kilku chwilach pojawi się charakterystyczny smak. Jeśli wszystkie czynności zostały wykonane poprawnie, już po kilku zaciągnięciach uzyskamy chmury gęstego dymu i będzie można delektować się pełnym aromatem fajki wodnej.