Przejdź do treści
Strona główna » Shisha poradnik » Alkohol Raki – jak go pić? kiedy?

Alkohol Raki – jak go pić? kiedy?

    Raki NAR

    Raki to alkohol bardzo popularny w wieli krajach, szczególnie w rejonach Bliskiego Wschodu i w krajach Bałkańskich. Co to za alkohol? Otóż jest to turecka wódka o aromacie anyżowym, podawana procesowy destylacji. Zawiera około 40-50% alkoholu. W Turcji uważna jest niemal za narodowy napój. Zgodnie z tradycją tureckie raki serwowane są z wodą lub kostkami lodu. Wody można dodawać w dowolnej ilości, eksperymentując z barwą i smakiem alkoholu.

    Raki - jak powstaje ten słynny turecko alkohol?

    Raki, czyli turecka wódka anyżowa bardzo często kojarzona jest z grecki ouzo, alkoholem bardzo popularnym w krajach basenu Morza Śródziemnego. Podstawą produkcji raki są winogrona. Za specyficzny smak tego alkoholu odpowiada dodatek anyżu. Standardowo moc trunku wynosi od 40 do 50%. Ze względu na to, że jest to dość mocny alkohol, tak naprawdę niewiele osób sięga po raki, gdy te nie są rozcieńczone.

    Napitek ten serwowany jest mocno schłodzony, wymieszany z wodą i lodem, przybierając barwę zbliżoną do mleka (a warto zaznaczyć, że jego czysta wersja jest przeźroczysta dokładnie tak jak woda). Ze względu na specyficzny kolor raki w Turcji często określa się mianem ”lwiego mleka”. Z podobieństwem raki do mleka wiąże się jednak ciekawostka. Jak wiadomo, muzułmanie zgodnie ze swoją religią nie mogą spożywać alkoholu, jednak religia nie zabrania im sięgania po raki. Dlaczego tak się dzieje? Wśród rodzimych mieszkańców Bliskiego Wschodu krąży anegdota mówiąca, że przecież Allah patrzący na biesiadników widzi wyłącznie tych, którzy nie piką alkoholu, tylko zwyczajne mleko.

    Do 2004 roku alkohol raki był wytwarzany tylko przez jedną firmę. Do tej pory monopol na wytwarzanie tradycyjnego tureckiego alkoholu miała firma Teke, znana z wytwarzaniem takich marek jak Yeni Rakı, Kulüp Rakı, Tekirdağ czy Altınbaş. Od momentu, w którym produkcja tego alkoholu straciła monopolistę, powstało mnóstwo różnych jego odmian, z czego większość miłośników tego napitku jest zadowolona.

    Kultura picia raki w Turcji

    W krajach bliskiego Wschodu picie raki to cały ceremoniał. W czasie spożywania alkoholu na stole pora raki znajduje się również mnóstwo zimnych i ciepłych przystawek (np. twardy ser biały, kawałki melona). Każdorazowe wypicie rakii to tradycyjny toast brzmiący Afiyet olsun! (Na zdrowie!) oraz Şerefinize! (Pomyślności!).

    Tureckie raki pite jest w towarzystwie przyjaciół i rodziny, w przyjaznej atmosferze umożliwiającej wspólne biesiadowanie i delektowanie się napitkiem. Ten wraz z przekąskami stanowi świetne uzupełnienie spotkania z najbliższymi. Przebywając w Turcji, warto zapoznać się z tradycjami dotyczącymi spożywania raki, by moc w pełni doświadczyć kulturalnego kontekstu picia tego trunku.

    Kiedy jest odpowiedni czas na picie raki?

    Nie bez znaczenia jest czas picia raki. Jest to alkohol, który w krajach Bliskiego Wschodu towarzyszy przede wszystkim spotkaniom towarzyskim, wieczornym kolacjom czy specjalnym okazjom. Choć jest to tradycyjny alkohol ceniony w Turcji, to jednak mieszkańcy Bliskiego Wschodził ze względu na wysoką zawartość alkoholu, podchodzą z umiarem do spożywania tego napitku, stosując się do zasad odpowiedzialnego picia alkoholu.

    Raki czy rakija?

    Turecka wódka raki często mylona jest z innym alkoholem. Raki to napitek produkowany z winogron, wywodzący się z Bliskiego Wschodu, natomiast rakija jest określeniem stosowanym w państwach byłej Jugosławii w stosunku do wszystkich wódek, które produkowane są z owoców (najbardziej znana jest śliwowica powstająca z moszczu śliwkowego).

    Chcąc spróbować prawdziwego tureckiego trunku wpadnij do naszego Koktajl Baru na Warszawskim Powiślu!